Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:
Pamatujete se na sérii komedií o Sedmé rotě?

Úspěšný projekt režiséra a scénáristy Roberta Lamoureuxe se dočkal několika pokračování. A jejich představitelé se rázam octli na vlně popularity - ostatně nebylo divu. Komedie s válečnou tématikou, Francouzi proti Němcům, slavily vždy velký úspěch, také tím, že brnkaly na "národní strunu" obecenstva. Vzpomeňme třeba Velký flám s Funésem a Bourvilem, Eso Es Belmonda a mnoho dalších. V roce 2002 se setkali členové Sedmé roty na filmovém večírku - viz foto. Zleva - Pierre Mondy, Jean Lefebvre a Henri Guybet neztratili nic ze své rozvernosti ani po bezmála třiceti letech od natočení prvního dílu. Jean Lefebvre už je bohužel ve filmovém nebi - zemřel v létě v roce 2004 v Marakeši.


Pozor, pozor!

Pro všechny oddané fanoušky a fanynky francouzského komika Louise de Funése (potažmo i Bourvila)! Společnost Levné knihy vydala kolekci tří DVD s komediemi Velký flám (Funés-Bourvil), Křidýlko nebo stehýnko (Funés-Coluche) a Smolař (Funés-Bourvil). Cena jednoho DVD je pouhých 99,-Kč, myslím, že to už stojí za uvážení :-)


Poznáváte tyto dva motorkáře?

Že ne? Není divu - snímek, značně neostrý, byl pořízen v šedesátých letech v Paříži, a zachycuje výlet dvou kamarádů z filmové konzervatoře. Jejich nový pohled na filmovou komedii dal nový směr tomuto žánru - vytvořili typ nešikovného a nesmělého dobráka, který je neustále strháván vírem událostí kolem sebe proti své vůli. Už víte o kom je řeč? Vlevo režisér a scénárista Yves Robert, vpravo herec a režisér Pierre Richard.
Fotografie a filmové plakáty Pierre Richarda můžete naleznout také na této adrese: http://www.fantasfilm.com/image/SIT-7-1-LES%20ACTEURS-RICHARD-PIERRE.html


Něžnou blondýnku Mylene Demongeotovou

(*1936) proslavily hlavně filmy s Fantomasem, kde po boku Jeana Maraise vytvořila postavu neohrožené fotografky Heleny. Viděli jsme ji i jako Mylady ze Tří mušketýrů, které v roce 1961 natočil Bernard Borderie.
Demongeotová začínala jako modelka, ale absolvovala herecké kursy v Paříži u Marie Venturové a René Simona. V počátcích své filmové dráhy hrála v dramatech prestižních režisérů a vytvořila několik rolí se zajímavým psychologickým vývojem. Taková byla její Abigail ve filmovém přepisu divadelní hry Čarodějky ze Salemu. Natočil jej v roce 1957 Raymond Rouleau.
V roce 1966 nastal v její kariéře zlom, potkala režiséra Marka Simenona, syna známého spisovatele, a začala se věnovat produkci. Produkovala například snímek svého muže, v němž i hrála - Signé Furax z roku 1981. V 70. letech ale vytvořila vesměs epizodní role, výjimkou bylo pár filmů, například Porcelánové svatby Rogera Coggio či Večerní šaty Bertranda Bliera. Od konce 80. let vystupovala hlavně v televizi a do filmu se vrátila až před rokem: v krimi Válka policajtů ztvárnila bývalou prostitutku. V roce 1999 zemřel její muž a herečka se pustila do psaní. Napsala knihu o zvířeně, kterou s manželem chovali.


Právě v těchto dnech byla podepsána smlouva

o účasti Pierra Brice v Dobřanech v termínu od neděle 30. října do úterý 1. listopadu 2005. Představitel legendárního Vinnetoua se zúčastní nejen slavnostního zahájení XI. MFF FILMÁK 2005, ale i dalších akcí včetně tiskové konference či velké autogramiády.
Téměř žádný filmový herec není spojován se svou hereckou rolí tak, jako sympatický Francouz z Brestu. Pierre Brice je Vinnetou a Vinnetou je Pierre Brice. Jeho sláva začala v roce 1962, kdy se v Pokladu na Stříbrném jezeře poprvé představil jako náčelník Apačů. V následujících šesti letech ztvárnil Vinnetoua v jedenácti filmech a jeho popularita od té doby nepoklesla. O tom všem se můžeme dočíst v jeho životopisné knížce, ve které vzpomíná na dětství v předválečné Francii, vojenskou službu, počátky kariéry v šedesátých letech a především pak na obrat, který v ní znamenala životní role Vinnetoua. A je to velmi zajímavé povídání člověka, který o životě už ledascos ví...


Na této stránce

http://clonagedvd.free.fr/ naleznete spousty originálních obalů na DVD filmy z francouzské a jiné provenience. Bohužel jsou doplňovány postupně podle abecedy, takže filmy na L - z jsou ještě v nedohlednu.
Stránka http://www.cinemapassion.com/jaquettes-de-dvd.html je zase uzavřena kvůli autorským právům a tak nezbývá než zkusit ještě starou dobrou www.cdcovers.cc/dvd_a.php nebo supervyhledávač http://www.coveruniverse.com/index.php


Ačkoli se Louis de Funés

postupně vypracoval na nejoblíbenějšího francouzského komika, začátky měl trudné. Narodil se v chudé rodině, vystřídal mnohá zaměstnání, a když se chtěl živit tím, že bude bavit jiné, dlouhé roky on i jeho rodina živořili na pokraji nouze. Léta se musel spokojovat s vedlejšími, téměř epizodními úložkami - je až překvapivé, v kolika starších francouzských filmech na něj narazíme.
Největšího úspěchu dosáhl v uniformované roli v nestárnoucích Četnících. Právě strážmistr Cruchot je postavou, k níž se bez ohledu na jiné úspěchy či pozdější churavění de Funés vracel doslova po celá desetiletí.
Na snímku slavná četnická stanice v St.Tropéz (foto: M.Kočvara, léto 2005).


Není náhodou,

že se na titulní stránce webu podruhé za sebou objevuje Alain Delon. Tato "svatá příšera" francouzského filmu o sobě dává poslední dobou hodně vědět. Navzdory několikerému prohlášení o konci kariéry se Alain Delon stále vrací ke své práci - bohudík. Po úspěšné krimisérii Fabio Montale se nyní i na našich obrazovkách objevuje opět jako nesmlouvavý komisař Frank Riva (více na http://frankriva.france2.fr) v nové šestidílné TV novele (foto).
Zdá se že tyto úspěchy ho dobře naladily a po TV zpracování románu Lev se nyní připravuje na celovečerní film ze série Asterixů.
Jako zachmuřený komisař je skvělý - jak si povede v roli imperátora Caesara? Uvidíme v našich kinech...


V loňském roce vyšlo ve Francii

zajímavé dvojDVD s filmy Velký blondýn s černou botou a Návrat Velkého blondýna. Kromě nově remasterovaného obrazu a zvuku, kterým se značně odlišuje od první "huráDVD" verze, je na něm i pořádná porce bonusů, mimo jiné i rozhovory s hlavními představiteli této skvělé komedie (Pierre Richard a Mireille Darc - obr.nahoře) a se skladatelem geniální úvodní melodie "Sirba" Vladimirem Cosmou (dole). Nám zbývá než doufat, že si nějaký český distributor povšimne této DVD lahůdky a nabídne ji i českým divákům