Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 25. července 1934 v Paříži, Francie

Režie a scénáře (výběr)

Režie
Velký bazar (Les Charlots)
Hořčice mi stoupá do nosu (Richard, Birkin)
Náhradník (Richard)
Křidýlko nebo stehýnko (Funés)
Zvíře (Belmondo)
Jeden hot a druhý čehý (Funés, Girardot)
Prohnilí (Noiret)
Les Rois du gag (Richard)
Prohnilí proti prohnilým (Noiret)
Asterix a Obelix (Depardieu)

Scénáře
Velký bazar (Les Charlots)
Hořčice mi stoupá do nosu (Richard, Birkin)
Náhradník (Richard)
Křidýlko nebo stehýnko (Funés)
Zvíře (Belmondo)
Jeden hot a druhý čehý (Funés, Girardot)
Prohnilí (Noiret)
Les Rois du gag (Richard)
Promotion canapé (Richard)
Prohnilí proti prohnilým (Noiret)
Asterix a Obelix (Depardieu)
Pravdivé lži - remake filmu Le Totale! - USA (Schwarzenegger)

Claude Zidi nejprve vystudoval kameru na škole Louis Lumiera v Paříži. Kariéru zahájil jako kameraman a brzy se stal asistentem režiséra. V roce 1971 natočil svůj první dlouhometrážní film, který se jmenoval Bažanti (Les Bidasses en folie). Pak následovali Blázni ze stadionu (Les Fous du stade, 1972) a Bažanti jdou do boje (Les Bidasses s’en vont en guerre, 1974). Následovala spolupráce s Pierrem Richardem, s nímž Claude Zidi postupně natočil dva výborné filmy: Hořčice mi stoupá do nosu (La Moutarde me monte au nez, 1974) a Náhradník (La Course á l’échalote, 1975). Velký úspěch měly komedie Křidýlko nebo stehýnko (L‘ Aile ou la cuisse, 1976), Inspektor Popleta (Inspecteur la bavure, 1980) a Operace Banzaj (Banzai", 1982).
Mezitím Claude Zidi režíroval skupinu studentů, kteří před sebou měli slibnou filmovou budoucnost a tak vznikli Nenapravitelní (Les Sous-doués, 1980) a Nenapravitelní na prázdninách (Les Sous-doués en vacances, 1981). V roce 1984 vznikli první Prohnilí, což byl film, na kterém Zidi poprvé spolupracoval s Thierry Lhermittem. Super Prohnilí je pátý film, který společně natočili. V roce 1985 vstupuje na plátna kin film Les Rois du gag, kde se sešel Thierry Lhermitte, Gérard Jugnot, Michel Serrault a Philippe Noiret.
V roce 1987 natočil Claudie Zidi film Association de malfaiteurs, v němž se v hlavních rolích objevuje François Cluzet a Christophe Malavoy a při jehož realizaci se znovu sešli jeho blízcí scenáristé Didier Kaminka a Simon Mickaël. V roce 1991 se sedm let po prvním opusu objevuje film Prohnilí proti prohnilým, ve kterém se podruhé schází dvojice Philippe Noiret - Thierry Lhermitte. Potom následovaly filmy Podtrženo, sečteno (La Totale, 1991), s Arnoldem Schwarzeneggerem Pravdivé lži (True Lies, 1994), u kterého se Zidi podílel na scénáři, Nespolehlivý (Profil bas 1994), Dědictví z Las Vegas (Arlette, 1997) a posléze Asterix a Obelix (Astérix et Obélix contre César, 1998).
| zpět na seznam režisérů >