Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 21. června 1920 v Saumuru, Maine-et-Loire, Francie, zemřel 10. května 2002 v Paříži, Francie

Režie a scénáře (výběr)

Režie
Ni vu, ni connu (Funés)
Knoflíková válka (Galabru)
Šťastný Alexandr (Richard, Noiret)
Velký blondýn s černou botou (Richard)
Návrat Velkého blondýna (Richard)
Dvojče (Richard)

Scénáře
Ni vu, ni connu (Funés)
Knoflíková válka (Galabru)
Šťastný Alexandr (Richard, Noiret)
Alfrédovy maléry (Richard)
Velký blondýn s černou botou (Richard)
Návrat Velkého blondýna (Richard)
Dvojče (Richard)
Velký blondýn s černou botou - remake USA (Hanks)

Tvůrce slavného Velkého blondýna začínal jako mechanik a typograf. V roce 1942 debutoval jako artista na varietní scéně v Lyonu, pak vystupoval v Paříži v pantomimách v různých kabaretech,později působil jako herec na divadlech, od roku 1948 také ve filmu. Vroce 1951 natočil krátký hraný film Les Bonnes manieres (Dobré mravy), a roku 1954 první dlouhý hraný film, veselohru Les Hommes ne pensent qu Ii ca (Muži myslí jen na to). Po další herecké účasti v četných filmech, mimo jiné také v Clairových "Velkých manévrech", zfilmoval veselohru z venkovského prostředí Nevídáno, neslýcháno (Ni vu, ni connu) s Louisem de Funesem. Pak převzal za onemocnělého Jacquesa Beckera režii satirické kriminální komedie Podepsán Arsen Lupin (Signé Arsene Lupin) s Robertem Lamoureuxem, také se pokusil o filmovou adaptaci Christophova románu z francouzského maloměstského prostředí La Pamille Penouillard (Rodina Fenouillardů), natočenou ve stylu starých novinových kreseb.
Společně se svou ženou, herečkou Daniellou Delormovou, zfilmoval román Louise Pergauda o soupeřeni děti ze dvou sousedních vesnic Knoflíková válka (La Guerre des boutons-1962), v němž sám sehrál jednu z hlavních roli. V roce 1964 natočil komedii o bláznivých příhodách sedmi spolužáků Les Copains (Kumpáni) podle Julesa Romainse, dále komedie o partě podvodníků Také velké bankovky mohou být falešné (Monnaie de singe-1966), příběh vesnického muže, který se po smrti své ženy nechce dát novým sňatkem zotročit Alexandre le Bienheureux (Alexandr Šťastný-1968) s Philippem Noiretem, Francoise Brionovou a Marlenou Jobertovou, zfilmoval také hru Marcela Aymého o zchudlém zámeckém pánovi Clérambard s Noiretem a Dany Carrelovou (1969), a konečně roku 1972 přišla na svět veselohra o dvou soupeřících agentech kontrašpionáže Velký blondýn s černou botou (Le Grand blond avec une chaussure noire) s Pierrem Richardem a Bernardem Blierem (která měla po dvou letech pokračování).
O rok později natočil komedii o zaneprázdněném záletném herci, jeho manželce a milence Buď zdráv, umělče! (Salut I'artiste) s Mastroiannim, Francoise Fabianovou a Carlou Gravinou. Následovaly komedie s Jeanem Rochefortem Slon to nesmírně mate, Všichni půjdem do ráje (Nous irons tous au paradis) a Odvahu a nohy na ramena (Courage fuyons). V roce 1990 pak převedl na filmové plátno knihu Marcela Pagnola Jak voní tymián pod názvem Tatínkova sláva (La Gloire de mon pe`re).
| zpět na seznam režisérů >