Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozena 22. září 1922 v Paříži, Ile-de-France, Francie

Stručná filmografie

Dáma s kaméliemi
Versailleské aféry (Marais)
Kapitán Fabian (E.Flynn)
Ďábel a 10 přikázání (Delon,Funés)
Hon na muže (Belmondo, Brialy)
Opičí kůže (Marais)
Bídníci 20.století (Belmondo)
Hrabě Monte Christo
1001 receptů zamilovaného kuchaře (P.Richard)
Chouchou, miláček Paříže
Tato herečka, narozená v roce 1922, letos oslaví neuvěřitelných 70 let před filmovou kamerou - poprvé točila v 15 letech (film La fessée, 1937), a zatím poslední snímek se jmenuje Vous etes de la police? (2007). Micheline Presle vyrůstala v pařížské čtvrti Montparnasse jako dcera váženého burzovního makléře a malířky. Od své dětské touhy stát se herečkou neupustila ani v klášterní škole Notre-Dame de Sion, kde byla podrobena přísnému výchovnému a vzdělávacímu režimu. Když jí bylo šestnáct let, obsadil ji přítel jejího kmotra, režisér Christian Stengel, do svého filmu Zpívám, jehož protagonistou byl zpěvák Charles Trenet.
Po několika dalších filmových epizodách, které hrála pod pseudonymem Micheline Michelová, začala navštěvovat herecké kurzy Raymonda Rouleaua a Reného Simona; tam ji objevil režisér G. W. Pabst a svěřil jí ústřední part chovanky internátní školy Jacqueline Presleové, pokoušející se o sebevraždu, aby usmířila znesvářené rodiče, v rodinném dramatu Děvčata v nesnázích. Za tuto roli obdržela jako herecká naděje Cenu Suzanne Bianchettiové.
Příjmení hrdinky pak přijala natrvalo jako své umělecké jméno. Během německé okupace, kdy vystřídala na výsluní slávy Danielle Darrieuxovou, zosobňovala na filmovém plátně typ současné francouzské dívky, která občas podléhá romantickým náladám, ale dokáže si tropit žerty sama ze sebe i ze svého okolí.
Mezinárodní popularitu jí přinesly těsně po válce dvě charakterově odlišné, dramaticky vyhrocené úlohy mladých žen, z nichž každá zachází se svou ctí jiným způsobem: opovrhovaná a statečná prostitutka Eliška Roussetová, zvaná Kulička, která svým násilným činem demonstruje odpor proti pruské okupaci, ve společenské satiře podle dvou povídek Guy de Maupassanta Kulička ; snoubenka a manželka frontového vojáka Marta, o jejíž vášnivé lásce k mnohem mladšímu studentovi (Gérard Philipe) vypráví film. přepis stejnojmenného románu Raymonda Radigueta Ďábel v těle. Na počátku 50.let se nechala zlákat do Hollywoodu. Krátké působení v tamních ateliérech a tři podružné role pro ni znamenaly velké zklamání a po umělecké stránce pro ni nebyly ničím přínosné.
Od postav sebevědomých milenek a kultivovaných salonních dam, které ztělesňovala v melodramatech a kostýmních filmech, postupně přešla k rolím matek a posléze i šaramantních babiček. Příležitostně spolupracovala s významnými zahraničními režiséry, hojně se uplatnila v TV a na divadle, kde slavila úspěch mj. v muzikálu Gigi a na jevišti Théâtre National Populaire po boku Jean-Clauda Brialyho a Françoise Fabianové v komedii Georgese Feydeaua Brouk v hlavě. Byla provdána za Michela Leforta (1945-48) a amerického herce a producenta Williama Marshalla (1949-54).
| zpět na seznam hereček >