Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozena 22. února 1950 v Paříži, Francie

Stručná filmografie

Spálené stodoly (Delon)
Buzíci (Depardieu)
Rabín Jácob (Funés)
On aura tout vu (Richard)
Policejní inspektorka
Let Sfingy
F jako Fairbanks
Předčitatelka
Josépha
Germinal (Depardieu)
Herečka se zajímavým pseudonymem (vymyslel jí ho komik Coluche) se vyučila čalounicí, ale dlouho tuto profesi nevykonávala. V roce 1969 se připojila ke kabaretnímu souboru Café de la Gare, inscenujícímu pod vedením Romaina Bouteillea vlastní hry. Dalším kmenovým členem této divadelní skupiny byl předčasně zesnulý herec Patrick Dewaere, který se na čas stal jejím životním druhem a otcem její dcery Angely.
Spolu s některými členy Café de la Gare se začala počátkem 70. let uplatňovat ve filmu, kde na sebe upozornila vedlejší rolí nešťastné Monique, jedné ze snach rázné statkářky, jejíž rodina je v podezření z vraždy, v kriminálním psychologickém dramatu Spálené stodoly (Delon). Zásadní obrat v její kariéře znamenalo účinkování ve skandálním dramatu Buzíci, v němž ztělesnila frigidní blondýnku Marie-Ange, prožívající nejrůznější dobrodružství se dvěma frivolními, bisexuálně orientovanými mladíky (Gérard Depardieu a Patrick Dewaere). Často vytváří postavy protikladných charakterů, nekonvenční mladé Francouzky, jimž neschází odvaha a smysl pro humor, ať už je to v komediích (Žádný problém), kriminálních dramatech (Policejní inspektorka) nebo dobrodružných filmech (Let Sfingy).
Za hlavní roli prostitutky Marie v melodramatu Únik získala Césara 1979. O tuto výroční francouzskou cenu se ucházela již předtím (F jako Fairbanks, Řekněte jí, že ji miluji) a několikrát neúspěšně i potom (Josépha, Láska na první pohled, Večerní úbor, Předčitatelka, Milou v máji). Jednu z nejlepších kreací předvedla v postavě vášnivé čtenářky Marie, která se nechá najímat do bohatých rodin jako profesionální předčitatelka románů, v komorním snímku Předčitatelka. Nezvyklou hereckou polohu si vyzkoušela v roli utrápené hornické matky sedmi dětí Constance Maheuové, jejíž manžel (Gérard Depardieu) zahyne při stávce na šachtě, ve výpravné film. adaptaci klasického románu Émila Zoly Germinal. V roce 1986 se po dlouhé době zase vrátila na jeviště, kde zazářila ve hře Marguerite Durasové La Musica a roku 1988 se představila pod režijním vedením Rogera Planchona jako Hermiona v historické tragédii Jeana Racina Andromaché. Z milostného vztahu s populárním zpěvákem Julienem Clercem, s nímž žila koncem 70. let, pochází její druhá dcera Jeanne.
| zpět na seznam hereček >