Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozena 22. října 1943 v Paříži, Francie

Stručná filmografie

Policajt (Delon)
Šok (Delon)
Partie šachu (Richard)
Opičí kůže (Marais)
Siréna z Mississippi (Belmondo)
Hon na muže (Belmondo)
Madam Bovary
Indočína
Poslední metro
Tanec v temnotách
Mé oblíbené období
Paraplíčka ze Cherbourgu
Slečinky z Rochefortu
Tristana
Hlad
Dcera francouzského divadelního a filmového herce Maurice Dorléaca se narodila v Paříži, 22. října 1943 a její filmové začátky se datují rolí ve filmu LES COLLEGIENNES (1956), když jí bylo právě 13 let. Pak hrála ve filmech režisérů jako Roger Vadim (který se stal otcem jejího syna - Christian Vadim, také herec, režisér). Skutečný průlom však přišel až později, bylo to s rolí v muzikálu LES PARAPLUIERS DE CHERBOURG (1964). Po tomto filmu nastartovala kariéru rolemi chladných žen v domácnosti, které podnikají nerozvážná milostná dobrodružství. První byl film REPULSION (1965) a po něm BELLE DE JOUR (1967). Následující filmy pomohly dotvořit její pověst nepřekonatelné a pozoruhodné herečky své generace. Svůj talent předvedla ještě v tomtéž roce rolí v muzikálu DEMOISELLES DE ROCHEFORT, kde vystupovala společně se svojí skutečnou sestrou Francoise Dorléac (tragicky zahynula v roce 1967).
V roce 1973 hrála ve snímku A SLIGHTLY PREGNANT MAN s Marcellem Mastroiannim. Nějaký čas byli partneři také v osobním životě (jejich dcera je herečka Chiara Mastroianni). Bohužel nebo naštěstí se Catherine vyhýbala práci v Hollywoodu. Objevila se však v amerických filmech jako THE APRIL FOOLS (1969) a HUSTLE (1975).
V průběhu osmdesátých let se objevila ve filmu Francoise Truffauta LE DERNIER MÉTRO (1980),v roli Marion Steiner, za kterou dostala cenu Cézara a Tonyho Scotta THE HUNGER (1983).
O deset let později byla nominována na Oscara 1992 a získala Césara 1992 za roli Elaine, majitelky plantáže v milostném dramatu z dob konce koloniální nadvlády Indočína (r. R. Wargnier). Volpiho pohárem na MFF v Benátkách 1998 byl oceněn její výkon v úloze Marianne Malivertové, v thrilleru ze zákulisí obchodu s drahokamy Place Vendôme - Svět diamantů (r. N. Garciová).
Rok 2000 přinesl mnohem kritičtější pozornost okolo Caterine Deneuve, když hrála vedle islandské zpěvačky Bjork v melancholickém muzikálu DANCER IN THE DARK. Přes kritiky, které zahrnovaly obě krajnosti získala právě za tento film Palmu z MFF v Cannes.
V roce 2002 se objevila ve filmu Françoise Ozona 8 žen společně s dalšími předními herečkami francouzského filmu (Isabelle Huppert, Emmanuelle Béart, Fanny Ardant, Ludivine Sagnier ad.).
V minulém roce (2007) se slovem objevila v animovaném snímku Persepolis (Marjane Satrapi,Vincent Paronnaud) po boku dcery Chiary Mastroianni, která propůjčila hlas hlavní hrdince.

Zpracovala: Magdalena Waisová     | zpět na seznam hereček >