Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 14. července 1919 v Parmě, Itálie, zemřel 22. října 1987 V Saint-Cloud, Francie

Stručná filmografie

Sicilský klan (Delon,Gabin)
Dobrodruzi (Delon)
Riziková třída (Belmondo)
100 000 dolarů na slunci (Belmondo)
Maigret tend un piege (Gabin)
Le Chemin des écoliers (Delon)
Les amants de Montparnasse (Richard)
Lino Ventura, představitel drsných chlapů a strážců pořádku. Ač postavou nevelký herec, dokázal zahrát velké role - komisař v Sicilském klanu a Doteku medůzy, dobrodruh ve 100000 dolarů na slunci a v Dobrodruzích i dokonalý zabiják, který musí zachraňovat nešťastného sebevraha v komedii Dotěrný chlap.
Narodil se na severu Itálie jako Angiolino Joseph Pascal Ventura, někdy také jako Angelo Borrini. Jeho otcem byl Giovanni Ventura, matkou Luisa Borrini. Měřil 176 cm. Vyrůstal v Paříži, kam se jeho rodina brzy přestěhovala za obživou a na odpor proti rodícímu se italskému fašismu. Jeden z nejlepších francouzských charakterních herců brzy v mládí opustil školu, střídal zaměstnání (učil se za mechanika, roznášel noviny apod.) a stále se nemohl rozhodnout, co bude v životě dělat. Oženil se v roce 1942, ve 23 letech a se svou ženou Odette LeComte, měli čtyři děti (syna Laurenta, dcery Mylene, Lindu, Cléliu). Žili spolu až do Linovy smrti v roce 1987.
Nakonec se rozhodl pro řecko-římský zápas a v roce 1950 se stal profesionálním evropským šampiónem. Zápasnický ring však opustil poté, co v něm utrpěl těžké zranění nohy. Když režisér Jacques Becker hledal pro svůj nový film „gangsterské“ typy, dal 34 letému, herecky zcela nezkušenému Linovi jeho první příležitost, roli „špatného hocha“ v krimi-thrilleru Nesahej na ty prachy (Touchez pas au grisbi-1954). A nehrál s nikým menším než byl Jean Gabin. Na Gabina udělal Lino velký dojem, proto ho podporoval i v jeho další herecké kariéře. Účinkovali spolu v mnoha filmech, např. Razzia sur la Chnouf (1955), Crime et chatiment (1956), Le Rouge est mis (1957) a Maigret klade past (Maigret ten dun piege-1958). S Jeanem Gabinem byli po celý život velmi dobrými přáteli.
Vysoký, zamračený, se zlomeným nosem, francouzský archetyp pravého muže, hrál dlouho jen tvrdé a brutální gangstery nebo bezcitné policajty. Přitom v soukromí to byl jeden z nejskromnějších a nejšlechetnějších lidí. Odmítal veškerá vyznamenání a ceny, včetně Řádu Čestné legie za charitativní činnost.
Od 60. let získával příležitosti hrát také opačnou stranu charakteru (Armáda stínů-1969, Rozhněvaný muž-1979). Diváci milovali i když hrál ničemy např. mafiánského bosse Vito Genoveseho v kriminálním dramatu podle skutečné události, Valachiho svědectví (The Valachi Papers-1972). Na konci své kariéry si Ventura zahrál Jeana Valjeana ve francouzské verzi dramatu Victora Huga Bídníci (Les Misérables, režie Robert Hossein-1982), za což byl nominován na cenu Césara. V roce 1983 pak ve filmu 100 dní v Palermu , natočeném podle skutečné události historie města Palerma, hrál jeho prefekta, generála Dalla Chiesu, bojujícího s mafií.
Poté, co se jeho dceru Lindu postihlo brzy po narození mentální postižení, z vlastních prostředků založil a po celý zbytek života s manželkou vedl organizaci „Perce-neige“ (Sněhová vločka), která pomáhá postiženým dětem. Právě za tuto činnost byl oceněn Řádem Čestné legie. Ventura byl po celý život ve skvělé fyzické kondici a hrál prakticky až do své osudné srdeční příhody v roce 1987 (bylo mu 68 let, když zemřel ve své milované Francii).
| zpět na seznam herců >