Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 13. července 1941 v Paříži, Francie

Stručná filmografie

Frank Riva (Delon)
Černý talár pro vraha
Slovo policajta (Delon)
Společenstvo vlků
Alžírská válka
Stav obležení
Tatarská poušť
Jeho otec byl režisérem a matka herečkou proslulého divadla Comédie Française. Po ukončení školní docházky vystřídal řadu zaměstnání, než mu v patnácti letech zprostředkoval strýc herec Antoine Balpétré první divadelní roli.
Herecké vzdělání získal u Jeana Yonella na pařížské Konzervatoři, po jejímž ukončení vystupoval na jevišti ve hře Maturitní rok, kterou režíroval Yves Robert. Od konce 50. let se uplatnil také ve filmu, kde na sebe výrazněji upozornil úlohou zhýčkaného, smrtelně nemocného Lorenza, mladšího z dvojice bratrů (Marcello Mastroianni), o jejichž osudech vypráví společenské drama podle románu Vasca Pratoliniho Rodinná kronika. Rychlý vzestup jeho kariéry nastal v polovině 60. let, kdy byl oceněn Volpiho pohárem na MFF v Benátkách 1966 za roli novináře Michela v psychologickém dramatu Poloviční muž a venkovského mladíka uprostřed velkoměsta ve filmové adaptaci románu Pía Baroji Hledání.
Koncem 60. let založil vlastní produkční společnost Réggane Films, která se podílela na vzniku několika významných, umělecky a společensky závažných dokumentárních a hraných filmů (Z, Alžírská válka, Stav obležení, Tatarská poušť, Vítězství se zpěvy). Kromě finančních prostředků vložil do některých z nich také své herecké schopnosti, jak o tom svědčí psychologicky složitá postava podporučíka Giovanniho Droga, nově příchozího důstojníka do pouštní pevnosti, kde všichni marně čekají dlouhá léta na útok nepřítele, ve filmovém přepisu stejnojmenného existenciálního románu Dina Buzzatiho Tatarská poušť. Vojenské uniformy mu bylo souzeno nosit i ve třech válečnýcn dramatech režiséra Pierra Schoendoerffera Četa 317, Krab-bubeník a Čest kapitána, v nichž ztělesnil francouzské důstojníky, do jejichž osudů neblaze zasáhla účast ve válečných konfliktech v Alžírsku a Indočíně. V 80. letech, kdy byl oblíbeným představitelem ochránců zákona (mj. Černý talár pro vraha, Soudce, Slovo policajta), zaujal i citlivým portrétem úspěšného italského film. režiséra Salvatora Di Vity, vracejícího se po letech do rodného městečka na pohřeb dobráckého promítače (Philippe Noiret), který mu kdysi přiblížil svět filmu, v nostalgickém melodramatu Bio Ráj.
V roce 2003 spolupracoval s Alainem Delonem na krimisérii Frank Riva, kde ztvárnil ředitele pařížské policie Xaviera.
| zpět na seznam herců >