Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 4. ledna 1920 v Paříži, Francie

Stručná filmografie

Křidýlko nebo stehýnko (Funés)
Specialisté
Cena za nebezpečí
Nejmilejší syn
Pro divadlo se nadchl už ve třinácti letech, když mu přítel jeho otce ukázal svět, jaký se nachází za jevištěm. Po ukončení gymnázia prodával pánské oděvy v obchodních domech a na bleším trhu, což bral jako užitečnou zkušenost, neboť styk s nejrůznějšími typy zákazníků ho nutil neustále improvizovat a herecky působit v přesvědčování o kvalitě nabízeného zboží.Protože přitom vymýšlel pro pobavení humorné situace, aby přilákal pozornost kolemjdoucích.
Hereckou kariéru zahájil na pódiích pařížských divadelních kaváren, kde vystupoval s komiky ze sdružení Café de la Gare a Le Splendid (mj. Coluche, Miou-Miou a Michel Blanc), s nimiž pronikl v druhé polovině 70. let také do filmových studií. Zpočátku před kamerou ztělesňoval především romantické hrdiny, sužované groteskní nepřízní osudu; z nich vyniká zejména saxofonista Léo, jehož opustila manželka a který se sblíží s emancipovanou taxikářkou (Christine Boissonová), v melodramatu Noční exteriér. Zcela jiný typ hrdiny si vyzkoušel v postavě Françoise Jacquemarda, který se přihlásí do nebezpečné TV soutěže o milion dolarů a o svůj vlastní život, v dobrodružném sci-fi thrilleru Cena za nebezpečí. Ve smrtelném ohrožení se ocitne proti své vůli také moderní kasař Stefan Carella, jehož využije policie k loupeži mafiánských peněz, v kriminálním thrilleru Specialisté (režie P. Leconte).
Po mnoha letech si mohl oživit poetiku a humor, jaký kdysi provozoval s dalšími přáteli v kabaretech, v hořké komedii o přátelství dvou povahově rozdílných smolařských hudebníků Pochod ve stínu , v níž ztělesnil jednoho z hrdinů, pohledného kytaristu Françoise. Césarem 1994 byl odměněn výkon, jaký podal v úloze zkrachovalého hoteliéra Jean-Paula Mantegny, jednoho ze tří bratrů (Jean-Marc Barr a Bernard Giraudeau), kteří se po otcově předčasné smrti společně vracejí ke své nepříliš světlé minulosti, ve filmu Nejmilejší syn. Podruhé získal Césara 2000 za vedlejší roli osobního strážce Franka Morana, jenž se dočasně stará o bezpečnost majitele továrny v psychologické komedii Každý to rád jinak.
Je ženatý s herečkou Jennifer, po jejímž boku hrál hlavní roli rozhlasového hlasatele Patricka v milostné situační komedii Já chci tebe, na níž se autorsky podílel.
| zpět na seznam herců >