Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 27. října 1922 v Safi, Maroko

Stručná filmografie

Policajt nebo rošťák (Belmondo)
Tři mušketýři (Belmondo)
Kašpárek (Belmondo)
Potíže s kohoutem (Richard)
celá série Četníků (Funés)
Náš příběh (Delon)
Slavné lásky (Belmondo,Delon)
Soudce a vrah
Představitel strážmistra Gerbera z Četníků je opravdový komik a divadelník. Vede bohémský život a byl jeden z nejdůvěrnějších přátel Louise de Funése. Zářil v komediích po jeho boku, ale i s Pierre Richardem a J.P. Belmondem. Je synem profesora vysoké školy stavební. Původně chtěl být profesionálním fotbalistou.
V Montpellier, kam jezdila rodina na prázdniny, mu přehrávala teta gramofonové nahrávky z divadelního představení Cyrana de Bergerac se Sachou Guitrym a Yvonne Printempsovou. To ho vyprovokovalo k tomu, že se začal zajímat o literaturu. Po maturitě odešel do Paříže, kde pracoval jako pojišťovák a uvaděč v divadle Théâtre National Populaire. Tři roky studoval herectví u Denise d'Inese na pařížské Konzervatoři, kterou ukončil jako nejlepší absolvent v oboru klasické a moderní komedie. V letech 1950-57 byl členem divadla Comédie Française, na jehož scéně se představil mj. v Molierově komedii Jiří Dudek, ve Feydeauově Hlupákovi a Shakespearově dramatu Othello. Po sedmiletém angažmá slavné divadlo opustil a začal novou kariéru v pařížských kabaretech. Od počátku 50. let se uplatnil ve filmu, kde dlouhá léta vytvářel epizodní role obyčejných Francouzů, jako byl mj. otec jednoho z chlapců v komedii podle románu Louise Pergauda Knoflíková válka.
Během 60. let se proslavil úlohou hřmotného četnického velitele, rotmistra Gerbera, který bere smrtelně vážně svůj úřad i svou osobu, v sérii komedií Četník ze Saint Tropez, Četník v New Yorku, Četník se žení a Četník ve výslužbě.
Vedle plejády komických figurek nerudných policistů, byrokratů a otců rodin začal vytvářet od pol. 70. let také výrazné dramatické postavy. Uznání a Césara 1977 získal za roli psychicky vyšinutého bývalého seržanta francouzské armády Bouviera, kterého jako údajného vraha několika venkovských dívek pronásleduje soudce (Philippe Noiret), v kriminálním dramatu z konce 19. století Soudce a vrah (B. Tavernier). Obdobně působivý výkon podal v roli zvráceného policejního komisaře Balbosse, jehož obětí se stane mladý tulák (Marcel Guiet), v psychologické studii Pan Balboss.
Také v následujících desetiletích zaujal pozoruhodnými kreacemi, z nichž mu některé vynesly nominace na Césara: policejní komisař Gesberg v kultovním snímku Podzemka (L. Besson); starý zatrpklý vědec v oblasti elektroniky Albert, jemuž se podaří vyvinout paprsky smrti, vraždící kohokoliv před TV kamerou, ve fantastickém dramatu Kamikadze ; zoufalý dědeček, pátrající na vlastní pěst po zmizelém vnukovi, v dramatu Bez obrany ; kolaborant a bohatý šmelinář Monglat ve film. adaptaci románu Marcela Aymého Uranus. Příležitostně se vracel také na jeviště, kde hrál jak v klasickém repertoáru (mj. Moliere a Shakespeare), tak i v dílech moderních autorů (mj. E. Ionesco, A. Gide, J. Romain a P. Claudel).
| zpět na seznam herců >