Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 27. října 1932 v Paříži, Francie, zemřel 19. dubna 2007 v Paříži, Francie

Stručná filmografie

Candide
Slavnost
Báječní muži na létajících strojích
Galantní slavnosti
Arsen Lupin kontra Arsen Lupin
Život jde dál (Girardot)
Pěšky, na koni a vozem (Belmondo)
Hoří Paříž? (Belmondo, Delon)
Tři mušketýři (M.York)
Vražda v Orient Expressu
Snílkové (Richard)
Herectví studoval v dramatických kurzech Reného Simona a divadelní zkušenosti sbíral na jevišti Théâtre National Populaire, ale díky svým tanečním a pěveckým vlohám vystupoval také v kabaretech Saint-Germain-des-Prés.
Od počátku 50. let pravidelně účinkoval v TV, v rozhlase a ve filmu, kde začínal malými úlohami. První větší příležitosti se mu naskytly teprve na začátku 60. let, kdy se stal oblíbeným představitelem komických pruďasů a milovníků proti své vůli. Pozoruhodné veseloherní typy lehkomyslných, temperamentních a sympatických mladých mužů s neodolatelným šarmem, živelnou fantazií a poetickým důvtipem vytvořil v komediích Philippa de Brocy (Hry lásky, Šprýmař, Milenec na pět dnů, Pán ze společnosti). Dokázal však postihnout i charakterově komplikovanější hrdiny, jejichž činy nabývají filozofického smyslu a spontánní radost ze života u nich získává ironickou podobu, zabarvenou sarkasmem. Nejlépe to předvedl v titulní postavě dobrosrdečného, morálně čistého mladíka, který v neochvějné víře v lidskost pohlíží na kruté podivnosti novodobé civilizace, v moderním přepisu Voltairova románu Candide.
Během 60. let vytvořil plejádu tragikomických hrdinů ve francouzských i zahraničních filmech: zajatý francouzský voják v tragikomedii z 2. světové války Desátník smolař , mladý iluzionista Gérard Dagmar, jeden ze dvou nevlastních synů slavného lupiče-gentlemana v detektivní komedii Arsen Lupin kontra Arsen Lupin , dlouhonosý fanfaron, voják, básník a fantasta Cyrano de Bergerac v historické komedii Cyrano a d'Artagnan, lehkomyslný a lenošivý záletník Antoine Mirtifore v komedii Pán ze společnosti, udatný seržant Jolicoeur v heroicko-komické burlesce Galantní slavnosti , francouzský aviatik Pierre Dubois v dobrodružné retrokomedii Báječní muži na létajících strojích.
Od konce 60. let reprezentoval na plátně různé typy Francouzů středních a vyšších vrstev, jejichž portréty pojímal mnohdy s ironickým odstupem a kteří někdy pod zdánlivě přátelskou maskou skrývali podlost a neurózu: mizerný vyděrač Paul v rodinném dramatu Roztržka; zámožný obchodník Henri Sénéchal, který se s přáteli marně snaží společné pojíst, v satirickém podobenství Nenápadný půvab buržoazie ; milenec vdané renomované lékařky (Annie Girardotová) v psychologickém dramatu Nejcennější co mám ; majitel malého krámku a opravny Pierre, který se po krátkém vztahu s nedávno ovdovělou matkou tří dětí (Annie Girardotová) vrací ke své manželce, v melodramatu Život jde dál; hlava rodiny Lelievrových, jejichž poklid zcela zničí mladá negramotná služka (Sandrine Bonnairová), v kriminálním dramatu Slavnost.
Od roku 1970 působil v hereckém souboru divadla Comédie Française a v letech 1966-74 byl předsedou hereckého odborového svazu. V červnu 1980 navštívil Prahu, aby vystoupil v TV hudebním pořadu s Helenou Vondráčkovou Haló Praha, pane Pařížane (režie Ján Roháč). V letech 1966-80 byl ženatý se Sabine Litiqueovou, s níž má syny Vincenta a Mathiase .
| zpět na seznam herců >