Francais English vytisknout přidat k oblíbeným
© 2002-2008 TK Webdesign • min. 800x600 • Firefox | Explorer | Safari | Mozilla • Stav počítadla:

narozen 6. února 1929 v Brestu, Francie

Stručná filmografie

Klinika pod palmami (TV)
Winnetou a míšenka Apanači
Petrolejový princ
Zorro contro Maciste
Winnetou (Lex Barker)
Poklad na Stříbrném jezeře
Old Surehand
La 13eme caprice (Laforet)
Winnetou a Old Firehand
Winnetou a Shatterhand v údolí smrti
Les Tricheurs (Belmondo, Delon)
Jako dobrovolník narukoval v padesátých letech do Indočíny (není vyloučeno, že se tam potkal i s Alainem Delonem). Po návratu do Paříže absolvoval herecké kursy a dostal první malou roli ve filmu Ça va barder (1955). O tři roky později se setkal s Belmondem při natáčení filmu Les Tricheurs Marcela Carného.
V roce 1962 ovšem nastal jeho osudový zlom v kariéře - německý producent Horst Wendlandt hledal představitele pro roli apačského náčelníka Winnetoua do filmu podle předlohy Karla Maye Poklad na Stříbrnem jezeře (padoucha tam tehdy hrál Herbert Lom, nám známý jako komisař Dreyfuss, nadřízený inspektora Clouseaua). P.B. se stal Winnetouem na dlouhá léta, dnes už to bude pomalu 45 let od chvíle, kdy poprvé nasadil havraní paruku s čelenkou. Spřátelil se s Lex Barkerem, představitelem Old Shatterhanda), a po jeho vzoru začal zpívat a vydal u Polydoru několik desek, přestože skoro vůbec neuměl německy a vše zpíval foneticky. Budiž mu to odpuštěno, v Německu (a koneckonců i v celé Evropě) se díky Winnetouovi stal opravdovou superstar.
V Čechách se zastavil před třemi lety (nepočítaje setkání s naším dabérem St. Fišerem, které proběhlo někdy v roce 2002) na dobročinném koncertě, kde se setkal na jevišti i se svým dávným kolegou z filmu Poklad na Stříbrném jezeře Herbertem Lomem. | zpět na seznam herců >